Tervezett Funkcionális Mozgásterápia

A fájdalomtól az alaperőnléti szintig

Az általam nyújtott Mozgásterápia célja, hogy a mozgásszervi fájdalomtól megszabadulva eljussunk egy olyan alaperőnléti szintre, amely minden ember számára elérendő lenne.

Munkám során rengeteg olyan emberrel találkozom, akik nagy fájdalommal élik a mindennapjaikat, akadályoztatva tudják ellátni a munkájukat és feladataikat. Voltaképpen a fájdalmuk irányítják az életüket.

Úgy gondolom ezt a mai világban nem engedhetjük meg magunknak. Annyi feladatunk és teendőnk van, hogy muszáj elérni a megfelelő fittségi szintet és megőrizni az egészségünket. Azért, hogy fel tudjuk nevelni a gyermekeinek, el tudjuk látni a munkánkat, pénzt tudjunk keresni, esetleg legyen energiánk még gondoskodni az idősebb szüleinkről, akik ellátásra szorulnak stb.

Erről szól a Tervezett Funkcionális Mozgásterápia.

A mai világban a mozgásszervi problémák rendkívül gyakoriak. Az ülő életmód, a mozgáshiány, az egyoldalú túlterhelések és a stressz mind hozzájárulnak ezek kialakulásához.

Ha nem kezeljük ezeket a panaszokat időben, könnyen krónikussá válhatnak, és jelentősen korlátozhatják mindennapi életünket, legyen szó munkáról, szabadidőről vagy családi tevékenységekről.

Hogyan érinthetik a mozgásszervi panaszok az életünk különböző területeit?

Munkavégzés:

Az órákon át fenntartott statikus testhelyzet – legyen az görnyedt ülés, egyenes tartás vagy állás – jelentős terhelést ró a nyakra, hátra, derékra és csípőre. A folyamatos helytelen testhasználat hosszú távon károsítja az izmokat és az ízületeket, ami kényelmetlenséget okozhat a munkavégzés során, és állandósíthatja a fájdalmakat.

Teljesítmény csökkenése:

A fájdalom nem csak a fizikai teljesítményünket rontja, hanem a mindennapi tevékenységeink ellátását is megnehezíti. Legyen szó háztartási munkákról, bevásárlásról, gyermeknevelésről vagy autóvezetésről, a mozgásszervi panaszok képesek kizökkenteni a megszokott rutinunkból, és rontják az életminőségünket.

Alvászavarok:

Az éjszakai fájdalom miatt csökkenhet az alvás minősége, ami miatt nehezebb pihenni és regenerálódni. A kialvatlanság hatással van a következő nap teljesítményére, és tovább ronthatja a mentális és fizikai állapotunkat.

Stressz és mentális egészség:

A fájdalom miatti korlátozottság és kényelmetlenség növelheti a stressz szintjét, és negatívan befolyásolhatja a hangulatunkat, sőt a mentális egészségünket is. Ez nemcsak ránk, hanem közvetetten a környezetünkre, családtagjainkra is hatással lehet.

Szociális kapcsolatok:

A fájdalom és az energiaszint csökkenése miatt kevesebb időt és energiát fordítunk szociális tevékenységekre, ami hosszabb távon elszigetelődéshez és a társas kapcsolatok gyengüléséhez vezethet.

Fizikai aktivitás csökkenés:

A fájdalom miatt sokan csökkentik, sőt, teljesen elhagyják a rendszeres testmozgást. Ez tovább súlyosbítja a problémát, hiszen a mozgáshiány az izmok és ízületek állapotának további romlásához vezet.

Látható, hogy a mozgásszervi panaszok nem csupán fizikai kellemetlenséget okoz, hanem számos más területre is negatív hatással van. Ezért, minél előbb érdemes véget vetni a fájdalmas állapotnak.

Hogyan alakulnak ki a mozgásszervi problémák 90%-a?

A mozgásszervi panaszok hátterében több tényező is állhat, amelyek közül ez a három legfontosabb:

  1. Mozgáshiány:
    Az izmok folyamatos használat hiányában sorvadásnak indulnak, mivel nem kapnak elegendő tápanyagot és stimulációt. Az idegrendszer „értelmetlennek” tartja az olyan izmok fenntartását, amelyeket nem használunk, ezért ezek funkciója és teljesítménye romlik. A mozgáshiány következményei a következők lehetnek:
    • Az izmok gyengülése miatt az ízületekre nagyobb terhelés jut.
    • Ez porckopáshoz, porckorong-ellapuláshoz, sőt, porckorongsérvhez vezethet.

  2. Egyoldalú terhelés és túlterhelés:
    A sport vagy munka során jelentkező egyoldalú terhelések (például kényszertartás, féloldalas munkavégzés) izomegyensúly-felborulást okoznak. Ez hosszabb távon krónikus panaszokhoz, tartáshibákhoz és funkcionális eltérésekhez vezet. Az állandó terhelés hatására feszes izmok alakulnak ki, amelyek anyagcseréje romlik, salakanyag halmozódik fel bennük, és krónikus fájdalom lép fel.

  3. Stressz:
    A tartós stresszhatások az izmok reflexes megfeszülését okozzák, ami hosszú távon a test szöveteinek elöregedését, az ízületek kopását és az általános állapot romlását idézheti elő.

Hogyan kezelhetők a mozgásszervi panaszok?

Két alapvető megközelítést különböztethetünk meg:

  • Tüneti kezelések:
    Ide tartozik minden olyan módszer, amely egy másik személy vagy eszköz segítségével csökkenti a fájdalmat (például masszázs, fájdalomcsillapítók, tapaszok, műtétek). Ezek általában ideiglenes megoldást nyújtanak, és nem kezelik a problémák gyökerét.

  • Mozgás és életmódfejlesztés:
    A valódi, hosszú távú megoldást a rendszeres, változatos mozgás és az életmódfejlesztés jelenti. A problémák 90%-a a rossz mozgásminták, egészségtelen, túlterhelt, stresszes életmód miatt alakul ki, ezért ezeken a területeken kell változtatni.

Funkcionális mozgás – amire az emberi test teremtve lett

Milyen a jó mozgás?

Két szóval: rendszeres és változatos.

Az életünkből pont ez a kettő esszenciális dolog hiányzik.

A heti rendszerességű mozgás egyes embereknél kipipálható, de általában ugyanazt a sportot végzi. Csak fut, csak biciklizik, csak súlyokat emelget, csak jógázik stb. Egy mozgásformát kiválasztva és azt gyakorolni orrvérzésig, szintén egyoldalú terhelésnek számít, mivel ugyanazokat a mozdulatokat csinálja, és izmokat használja.

Ha figyelmet fordítunk a mindennapi mozgásainkra, akkor látható, hogy mennyire sablonos, egysíkú. Ezért is fontos, hogy változatos mozgással mindezt kompenzáljuk, belesűrítsük azokat az ingereket, amelynek a testnek szüksége van. Heti 1 alkalommal végzett egyoldalú sporttal ezt nem lehet megtenni.

Lényeges kérdés, hogy kinek mi a célja a mozgással, edzéssel.

A látványos izomzat, vagy az egészséges mozgásszervrendszer és a fájdalommentes élet?

Ha téged is inkább a fájdalommentes mindennapok érdekelnek akkor jó helyen vagy.

Eléréséhez az egyik legmegfelelőbb edzésforma a Funkcionális edzés.

A funkcionális edzés szerepe a rehabilitációban

Az agy nem izmokban gondolkozik, hanem mozdulatokban. A hétköznapi mozgásaink során nem egy-egy izom dolgozik miközben leülünk a székre, vagy a fejünk fölé emelünk valamit. Testszerte rengeteg izom nagyon finom, együttes munkája figyelhető meg ilyenkor.

A funkcionális edzés során emiatt, komplex, teljes testet igénybe vevő gyakorlatokat hajtunk végre, amik leutánozzák a hétköznapijaink során végzett mozdulatokat.

Például a tárgyak, gyermek, kutya, macska felemelését a talajról, leülés, felállás, tárgyak fej fölé emelése, és mindenféle toló és húzó mozdulatok.

Mindezt saját testsúllyal, változatos súlyú, fogású eszközökkel, különféle módon és felszínen, hogy minél változatosabb ingereket kapjon az idegrendszerünk. Így készítjük fel testünket a valós hétköznapi kihívásokra.

További célok a funkcionális edzéssel, hogy az összes kondicionális képességeinket egy szintre hozzuk. Vagyis, foglalkozunk az erővel, állóképességgel, gyorsasággal, egyensúlyérzékkel, mobilitással.

A mindennapokban szükségünk van erőre, hogy fel tudjuk emelni a tárgyakat a földről, állóképesnek kell lennünk, hogy haza tudjuk cipelni a bevásárlószatyrokat, tudjunk ülni a munkahelyünkön, valamint gyorsnak kell lennünk, hogy elérjük a buszt, ha futni kell utána.

Ahhoz, hogy testünk egészségesen működjön, el kell kezdeni végre úgy használni, amire az teremtve lett, a változatos és rendszeres testmozgásra.

Ez nem csak azokra érvényes, akiknek nincs fájdalmuk, hanem főleg azoknak szól, akiknek már van kialakult panaszuk.

Hagyományos rehabilitáció – Funkcionális rehabilitáció

A hagyományos rehabilitáció célja mindössze annyi, hogy a szövet (izom, porc, szalag) biológiailag meggyógyuljon.

Ez az első fázis. 

Fájdalomcsökkentés és a gyulladás hatékony lezajlásának az elősegítése, az izomerő és a mozgástartomány megőrzése. Ennek akkor van vége, amikor a gyulladásos állapotnak vége, fájdalommentes majdnem a teljes mozgástartomány.

Sérüléstől függ, de ez néhány hetet, hónapot vesz igénybe.

És itt sajnos általában meg is áll a történet.

A legtöbb embernek más nem is kell, csak múljon el a fájdalma, hogy visszatérhessen a munkához és a hétköznapokhoz. Viszont a fájdalom és az emberi test sokkal összetettebb.

Egy akut sérülés, vagy egy régóta fennálló krónikus fájdalom esetén rengeteg minden történik a testünkben.

A fájdalom jelenléte miatt stressz-szintünk megnő, ami kihat a hangulatunkra és a lelkiállapotunkra. Félünk a mozgástól, a nem-mozgás miatt romlik az anyagcsere, vér-, és nyirokkeringés, sorvadnak az izmaink, romlik az agy-izom közötti kapcsolat, testünk egyre merevebb lesz, a szöveteink összetapadnak.

Megváltoznak a járás-, és egyéb mozgásmintánk, mivel a testünk igyekszik kompenzálni a fájdalom miatt.

Ez a mechanizmus eleinte jó lehet, de ha nem rendezzük időben, akkor más területeket is túl fog terhelni. Tipikus eset boka vagy talpi fájdalom megjelenésekor, automatikusan átterhelünk a másik oldalra, kímélve a fájós oldalt. Majd idővel azt vesszük észre, hogy elkezd fájni az ellenoldali csípőnk.

A lokális rehabilitáció hátránya, hogy csak egy kis szelettel foglalkozik, a sérülés egyéb következményével, negatív hatásával pedig nem. Ezzel a szemlélettel viszont növeljük az esélyét a későbbi panaszok megjelenésének.

Ha fájdalmad, sérülésed van, akkor bölcsebb ezt a teljes rendszert rehabilitálni, kezelni az egész testet a teljes gyógyulás és helyreállítás végett.

Igaz, hogy ezt több időt vesz igénybe, nagyobb elköteleződés és kitartás szükséges, viszont, így minimalizáljuk annak az esélyét, hogy néhány hónap múlva újra előjön a fájdalom.

A Funkcionális Rehabilitáció fázisai:

1. Fázis: Szöveti rehabilitáció

Ebben a fázisban a fókusz a sérült szövetre, fájós területre koncentrálunk. Cél a fájdalomcsillapítás, a gyulladási folyamat hatékony lezajlásának elősegítése, a mozgástartomány és az izomerő megőrzése, javítása, fejlesztése. Elsősorban mozgással, a gyakorlatokat pedig kiegészítjük különböző manuális terápiákkal. Ezzel a kombinációval gyorsabban és hatékonyabban tudunk haladni a gyógyulás felé, ami akár néhány héten belül el is érhető.

Állapottól függő, de ebben a részben – amint már lehetséges – elkezdhető a teljes testre kiterjedő mozgásterápia: mozgásfejlesztés és testtartásjavítás.

2. Fázis: Testtartásjavítás és Mozgásfejlesztés

A következő szakaszban, ha már elmúltak az akut fájdalmak, illetve a gyulladás, elkezdhetünk azon dolgozni, hogy a fájdalom ne alakuljon ki újra ugyanott, vagy más területeken. Ezt a teljes testre kiterjedően kell kezelni, mivel az emberi testet egy egységnek kell tekinteni. Hiába van valakinek derékpanasza, ha csak a derekat kezeljük, akkor nagy eséllyel újra előfog jönni a panasz, – vagy el sem múlik – ha a csípővel vagy a nyakiszakasszal nem foglalkozunk. Az emberi testben minden összefügg mindennel.

Ebben a fázisban lehelyezzük a mozgásszervrendszerünk biztos alapjai. Az alapok alapjait.

Megfelelő alap nélkül nagyban növeljük a sérülés és a túlterhelődés esélyeit. Emiatt, ez a rész magába foglalja a testtartásjavítást és a mozgásfejlesztést. Ide tartozik a test rugalmasítása, hogy ne legyünk olyan kötöttek, merevek, az izmaink engedjék a szabad mozgást, ne korlátozzanak, továbbá „újraélesztjük” a mélyizomrendszerét ráéreztető, finom mozgásokkal. A megváltozott életvitelünk miatt ezeket a mélyizmokat már kevésbé használjuk, ezért mindenképp érdemes fejleszteni, ami elengedhetetlen az egészséges mozgásszervrendszer működéséhez.

Megtanuljuk, kijavítjuk az alapmozgásmintákat, ezzel felkészülve a következő szintre. Majd bevezetjük az életünkben, edzéseinkbe a természetes mozgásokat, úgymint a forgás, kúszás, mászás, dobás, elkapás járás stb. alapjait. Ezek a gyakorlatok Jolly Jokernek számítanak, mivel egyben erősít, mobilizál, javít a testtartáson és még szórakoztató is.

3. Fázis: kondicionális képességek fejlesztése

Ha az alapok már jól mennek, akkor rátérhetünk a Funkcionális edzésre.

Itt is nyilván az alapokkal kezdjük. Megtanulunk 16 alap funkcionális gyakorlatot, amiben minden benne van, ami kell az egészséges mozgásszervrendszernek. Ahogy elmélyültek a mozgásminták, fokozatosan növelünk a terhelésen, majd komplex gyakorlatokká alakítjuk azokat.

A funkcionális tréningben az a cél, hogy az összes motoros képességünket – erő, állóképesség, gyorsaság, koordináció, mozgékonyság – egy szintre hozzuk fel. Tehát, ezekkel mind foglalkozunk. A tréning akkor ér véget, ha elértük az alaperőnléti szintet, ahol igazából mindenkinek lennie kéne.

Ez az állapot biztosítja azt, hogy optimálisan működjön a mozgásszervrendszerünk, bírjuk a hétköznapi tevékenységek és a munkánk elvégzését, mindezt idős korunkig megőrizve, a sérülések esélyét pedig minimalizáljuk.

Összegezve a teljeskörű rehabilitáció előnyei:

  • A teljes testet kezeljük, nemcsak az adott régiót, mivel egy fájdalom, sérülés kihat az egész testre.
  • A fájdalom csökkentése után a további cél a testtartásjavítás, a mélyizmok és az alapmozgások rendezése, és az erő, állóképesség, gyorsaság, koordinációs képességek fejlesztése annak érdekébe, hogy ellenálló legyen a testünk a hétköznapi kihívásoknak, ne sérüljünk meg olyan könnyedén, ne jöjjön vissza újra a panasz
  • Megismerheted a saját tested működését, olyan elmélet, gyakorlati tudásra tehetsz szert, amivel egy egész életen át meg tudod őrizni az elért eredményt. Ez a rendszer önállóságra nevel. Ezzel a tudással képes vagy saját magadat kezelni, fejleszteni, így később már nem feltétlen szorulsz segítségre másoktól.

Ha eddig eljutottál az olvasásban, akkor kirajzolódhatott előtted, hogy ez nem egy hagyományos rehabilitáció/mozgásprogram.

A komplex rehabilitációhoz nagy elhatározottság kell, komoly cél, égető vágy a fejlődésre, változásra. Az értékrendi listád elején kell szerepeljen az egészség. Nem szabad megelégedni, ha éppen elmúltak a panaszok, folyamatosan dolgozni kell azon, hogy ne térjen vissza.

A rehabilitációt is úgy kell elképzelni, mintha személyi edzésre járnál mert le akarsz fogyni, vagy mert látványos izomzatra vágysz. Egyértelmű, hogy az is több éves munka, heti 2-3 alkalommal, utána pedig folyamatosan fenn kell tartani ezt az életvitelt, hogy megmaradjon az elért eredmény.

Senkinek nincs olyan gondolata, hogy egy ilyen cél elérése 10 alkalommal érhető el, és utána abbahagyható az edzés, a továbbiakban nem kell tenni érte.

Sajnos az emberek azt gondolják a mozgásszervi panaszokkal kapcsolatban, hogy biztos elég 10 alkalom, vagy derékfájásra van 5 tuti gyakorlat, amit csinálni kell, és 2 héten belül elmúlik minden panasza, majd visszatérhet az eredeti romboló életviteléhez.

Sajnálatos módon a gyógyszer reklámokkal, az elavult egészségügyi protokoll kezelésekkel, az „azonnal” segítő csodamódszerekkel tévhitekre lettünk kondicionálva.

Pedig az igazság ezeknek pont az ellenkezője.

Én azoknak az embereknek tudok segíteni a Tervezett Funkcionális Mozgásterápiával, akik készek arra, hogy életük részévé tegyék a mozgást a saját lehetőségeikhez mérten.

Komoly elhatározással rendelkeznek, hajlandók az egészséget az értékrendi listájuk elejére helyezni, és van egy erős céljuk, amiért el akarják érni az alaperőnléti szintet.

Ez lehet az, hogy:

    • Helyt tudjon állni a gyereknevelésben. Teste elég erős legyen, hordozni a gyermekét, naponta többször felemelni.
    • Szeretné, ha meg tudna birkózni a fizikai munkával.
    • Ne kelljen lemondani újra és újra a családi programot a panaszok miatt.
    • Szeretné még jó sokáig rendben tartani a kertjét.
    • Haza tudja cipelni a bevásárlószatyrot, és ne kelljen segítséget kérni senkitől.
    • Testét olyan állapotba hozni, hogy visszatérhessen a szeretet sportjához.
    • Ne kelljen folyton táppénzre mennie a gerincproblémája miatt.

A Tervezett Funkcionális Mozgásterápia mente

  1. Jelentkezés: Időpontfoglalás, kérdőív kitöltés.

  2. Konzultáció, állapotfelmérés: A rehabilitációt vagy az edzést mindenképp egy állapotfelméréssel kezdjük, hogy lássuk honnan indulunk. Ismernem kell az életviteled, szokásaid, mozgásaid, céljaid, és azt, hogy milyen elakadásaid vannak a mozgásszervi panaszoddal. Ezeket átbeszélve, felvázolom a kezelési tervet, majd, ha mindketten úgy döntünk, hogy tudunk együtt haladni, akkor nekiállunk a mozgásterápiának.

    Figyelem! Számomra a legfontosabb a hozzáállás. Többször előfordult már, hogy emiatt nem is ajánlottam fel a segítségemet. Én csak komoly érdeklődőkkel foglalkozom, akik beleteszik a saját részüket is a közös munkába.

  3. Rehabilitációs kezelések – Mozgásfejlesztés – Edzés: Állapottól függ, hogy melyik szintről indulunk. Ha van akut vagy krónikus fájdalom, akkor az első fázissal kezdünk. A mozgásterápiát kombináljuk a manuális kezelésekkel, hogy gyorsabban haladjunk. Majd, ha készen vagyunk az első szakasszal, folytatjuk a 2. és a 3. szakasszal, a mozgásfejlesztéssel és a funkcionális edzéssel.

    Ha nincs nagy panasz, akkor a 2. szakasszal indítunk, tehát a mozgásfejlesztéssel, majd a funkcionális edzéssel haladunk tovább.

Rendkívül fontosnak tartom az alapok elsajátítását és a folyamatos kontroll meglétét a rehabilitáció alatt. Ismerve az embereket, keveseknek van kedve a rengeteg egyéb teendők mellett még otthon tornázni, edzeni, ezért a mozgásterápia heti minimum 2 alkalommal ajánlott (legalábbis az elején).

Heti 2x meg kell adni az idegrendszernek ugyanazt az ingert, hogy bármilyen fejlődés elindulhasson. A mozgásterápia ára 10.000 Ft/ alkalom.

Ha szimpatikus, amit olvastál és kész vagy megtenni az első lépéseket, akkor jelentkezz be egy állapotfelmérésre és beszéljünk a jelenlegi helyzetedről.

Ha még mélyebben érdekel a Tervezett Funkcionális Mozgásterápia, akkor szívesen várlak az újonnan indított Facebook csoportomban. A csoport célja az edukáció, ismeretterjesztés, tudásátadás, új nézőpontok és tippek a mozgásszervi panaszok kezelésekhez, valamint az életmódfejlesztéshez.

Olyan embereket várok a csoportba, akik

  • nyitottak az életmódfejlesztésre, és az aktív életvitelre
  • nem követelik azonnal a  változást, hanem bölcsen, hosszú távon gondolkoznak, terveznek és engedik, hogy testük szépen lassan átalakuljon
  • nem a tüneti kezelésektől várják a csodát

Kapcsolat:

info@gerincplusz.hu

06-30/199-85-71

Közösségi oldal:

Cím:

7621 Pécs, Jókai tér 11.

Térkép:

Copyright © 2025 Minden jog fenntartva.