Két lehetőséged van.
1.) Bízva a tüneti kezelésekben újra elmész „helyre rakatni” magad, hátha most végleg „meggyógyítanak”.
2.) Kezedbe veszed az irányítást és teszel azért, hogy elmúljon a fájdalmad.
Rossz hír, hogy amíg folyton az első opciót választod, és a tartós eredményt, vagyis a fájdalommentes mindennapokat a tüneti kezelésektől várod, addig a panaszaid árnyékként fognak követni.
Meglehet, hogy te is tapasztalod a gerincfájdalmak milyen elkeserítő lemondásokkal és korlátozásokkal járnak.
- Egyre sűrűbben kell táppénzre menni, ami veszélyezteti a munkahelyed és ezzel a megélhetésedet.
- Le kell mondani a rég várt nyaralást, mert az odautazás kínszenvedés lenne.
- Már a lakás kitakarítása is nehezedre esik, az állapotod folyton pihenésre kényszerít.
- A konyhai feladatokhoz is már fájdalomcsillapítót kell beszedni, mert anélkül egyszerűen nem bírnád ki.
- Az elalvás és a reggeli felkelés szintén nagy kihívásokkal jár. Már nem is emlékszel rá mikor aludtad ki magad utoljára. Reggelente úgy érzed magad, mintha nem is a te testedben lennél, olyan rugalmatlan és merev.
- A fájdalmad még az unokákkal töltött időre is hatással van.
Sokan nem gondolnak bele, de oki kezelés híján csendben a felszín alatt tovább súlyosbodik a probléma.
Tehát, súlyos tévedés azt hinni, hogy az életmódunkból eredő problémát, majd a tüneti kezelések hosszú távon, tartósan meg fogják oldani.
Mitől is alakult ki a fájdalmad?
A 21. századi életvitelünknek köszönhetően a különböző mozgásszervi panaszok már népbetegséggé váltak. A derékfájás az egyik leggyakoribb oka a normális napi tevékenység korlátozásának, és a táppénzen töltött időnek is!
Az ülőmunkát végző embereket ez különösen érinti.
Mindegy, hogy irodistaként, műkörmösként, sofőrként, könyvelőként vagy programozóként dolgozol, a legtöbb idődet ugyan abban az előre görnyedt és inaktív pozícióban töltöd nap, mint nap. Ráadásul nemcsak a munkahelyeden, hanem az otthoni környezetben is gyakran beleragadsz ebbe a testhelyzetbe.
Ha te is rengeteget ülsz, akkor sajnos két legyet ütsz egy csapásra.
Inaktív vagy, tehát mozgásszegény az életmódod, valamint túl is terheled (főleg egyoldalúan) a szöveteid, gerinced, az egész tested.
A mindennapos testmozgás hiánya bizony komolyan gyilkolja a gerinced, hiszen az izmok lassú sorvadásához, illetve a szövetek nem megfelelő tápanyagellátásához vezet. Az izmok gyengesége miatt pedig súlyos többletteher hárul a csigolyákra, porckorongokra és minden ízületre.
Furcsa, de a cipővel ellentétben a porckorongok és a többi ízületi porcok nemcsak a túlterheléstől, de a terhelés hiányától is elkopnak.
Amint leülsz, testtartásod jelentősen megváltozik. Fejed előretolódik, a gerinced pedig egy nagy görbületet alkot, azaz megszűnik a gerinc természetes kettős görbülete. Mindez kóros folyamatok láncolatát indítja el a testedben.
Az előre görnyedt testhelyzet miatt, folyamatosan hátrafelé préselő erőhatás irányul a csigolyák között lévő porckorongokra. Az intenzív túlterhelés miatt nagyeséllyel ellaposodnak, ami egyenes útként vezet a porckorongsérvhez.
Ha a porckorongok ellapulnak, az egymás felett álló csigolyatestek közelebb kerülnek egymáshoz, emiatt az ízületi tokok és szalagok is lazává válnak.
Szervezetünk érzékelve az instabilitást, az ízületeket körülvevő izmokat megfeszíti, ezzel igyekszik stabilizálni a gerinced. Sokszor ez a krónikus feszesség fájdalommal és a kopásos folyamatok beindításával jár. Mindezen felül a „lötyögössé” vált ízületi tokok egy rossz mozdulat következtében gyakran be is csípődhet. Ha tapasztaltál már ilyet, vagy néhány havonta megismétlődik valószínű ez áll a hátterében.
A krónikus izomfeszesség, a túlterhelés és/vagy a mozgáshiány miatt gerincünk teljesen rugalmatlanná, merevvé válik. Ekkor a gerinc harmonikus íve elvész, és „töréspontok” alakulnak ki rajta. Gyakran lehet látni az emberek járásán és különböző mozdulatain (de lehet, hogy te is tapasztalod), hogy milyen mackós, darabos, robotos, mintha egy tömbként mozogna a gerince.
Ha ezt tapasztalod, akkor elvesztetted a mozgásszervrendszerednek azt a képességét, hogy a különböző régióit egymástól elkülönítve is tudják mozgatni, illetve harmonikusan összekapcsolni a mozdulataikat. Vagyis, nem megfelelő az idegrendszer és az izmok közötti kapcsolat.
Ez adódhat a szöveti rugalmatlanságból (túlzott izomfeszülés), vagy egy rossz, helytelen mozgásmintából vagy izomerő hiányából.
Vissza kell szerezned tested természetes funkcióit és rugalmasságát. A gyógyulás és az állapotjavulás ezen a lépcsőfokon kell, hogy kezdődjön.
Ha ezt visszaszerezted, akkor az erőhatás nem egy pontban fog összpontosulni a gerincben, hanem harmonikusan terhelődnek az alkotóelemek (stressz-eloszlás). Így:
- fájdalmaid elmúlnak
- testtartásod rendeződik
- hatékonyabban fogsz tudni alkalmazkodni a különböző hétköznapi kihívásokhoz (kevesebb lesz az esély arra, hogy lesérülsz egy mozdulat közben)
- megelőzheted a komolyabb mozgásszervi betegségeket
- könnyedén, örömteli módon tudsz majd mozogni, használni a tested
- az állapotjavulásod tartóssá válik
Amíg nincs meg a kellő szöveti rugalmasság, és nincs meg a megfelelő kapcsolat az agy-izom között, addig hiába kezdesz el kiragadni a testedből egy-egy izomcsoportot és azt erősíteni, mint a legtöbb mozgáskezelésben.
A gerincben történő kopásos elváltozások kialakulásának egyik legfőbb oka a gerinc mobilitásának elvesztése. A mobilitásnak pedig alapfeltétele a rugalmasság.
Ha neked is már régóta tartó gerincbántalmaid vannak, és úgy érzed, hogy elvesztetted a tested rugalmasságát, akkor érdemes felkeresned egy modern szemléletű mozgásos szakembert, akivel el tudsz kezdeni azon dolgozni, hogy a gerinced visszanyerje a harmonikus mozgások képességét!
Tehát, mielőtt nekiállnál az általánosan elterjedt gyakorlat szerint a gerinc körüli izmokat gőzerővel erősíteni, első körben meg kell teremteni a mozgások alapját, vagyis a gerinc rugalmasságát és mobilitását! Amíg erre nem vagy képes, törvényszerűen rosszul terhelődik a tested.
A rugalmatlan gerinc pedig nem lehet egészséges.