Úgy döntesz, jelentkezel egy személyi edzőhöz és eljársz a konditerembe, mert hatalmas izmokat szeretnél, vagy le akarsz fogyni. Vajon akkor is úgy állsz hozzá, hogy 1-2 alkalom után már a vágyott állapotodban leszel?
Nem hinném.
Pontosan tudod, hogy ez egy folyamat, és a kitűzött célt hónapok vagy évek alatt fogod elérni.
Az is egyértelmű a számodra, hogy nem az edződ fogja helyetted emelni a súlyokat és betartani az személyre szabott étkezést, hanem mindezt neked kell megcsinálnod. A személyi edző felméri az állapotod, megbeszélitek, hogy mi a célod, ő pedig elkészíti neked az étkezési és az edzéstervet, majd heti 2-3 alkalommal edzetek a konditeremben.
Már rég megszeretnél tanulni egy idegen nyelvet és most végre elhatároztad magad a cselekvésre. A társalgási szintet 1-2 nyelvlecke után szeretnéd elérni?
Persze, hogy nem.
Mivel tisztában vagy a nyelvtanulás folyamatával.
Tudod, hogy napi szinten gyakorolni kell, tehát ebben az esetben is bele kell tenni az időt és az energiát, hogy néhány hónap vagy év múlva elérd azt a szintet, amit kitűztél magad elé, ha kitartó vagy.
Azt is tudod, hogy nem a tanárodnak kell a szavakat megtanulnia helyetted, hanem neked. A tanár átadja a tudását és megmutatja, hogy mit kell gyakorolni, megtanulni ahhoz, hogy elérd célod.
Valamiért, ha gerinc-, vagy egyéb mozgásszervi panaszokról van szó, mindenki azonnali megoldást szeretne. Nem látják a mögötte lévő folyamatot, azt a több évtizedes romboló életvitelt, amit éltek (ülőmunka, kemény fizikai munka, egyoldalas sportolás vagy munkavégzés, mozgásszegénység). Azt gondolják: „Valami elromlott a gerincemben, elmegyek a „szervízbe”, gyorsan helyre rakják, és folytathatom az eddigi életvitelemet. Ha újra probléma lesz vele, ismét megszerelik. Múltkor is sikerült.”
Ez is egy út. Viszont ennek az út végén gyakran valami súlyosabb probléma vár, amit sokkal nehezebb, és jóval több idő lesz teljes mértékben helyrehozni.
Lehet te is tapasztalod, vagy hallottad másoktól, hogy:
- már egyik fájdalomcsillapító sem segít
- rendszeresen jársz masszőrhöz, gyógytornászhoz, de nem veszel észre javulást rendszeresen jársz masszőrhöz, gyógytornászhoz, de nem veszel észre javulást
- kicserélted a matracot is, sajnos az sem segített
- kerestél az interneten valamilyen tornát, de nem éreztél javulást, igazából nem tudod, hogy jól csinálod e, vagy megfelelő a te panaszodra
- a létező összes kenőcsöt magadra kented, de az eredmény elmaradt
- a szteroid injekciókat is bevállaltad, 1-2 napig enyhült a fájdalmad, de újra megjelent
- az egyetlen megoldásként alávetetted magad a műtétnek, de mégis megmaradtak a panaszaid, vagy néhány hónap múlva újra megjelente
Teljes tanácstalanságban vagy, nem tudod mi segítene, mivel számtalan dolgot kipróbáltál már, és úgy érzed mindent megtettél.
Ebben az esetben érdemes megállni egy picit és újra átgondolni a helyzeted és a megoldási lehetőségeket.
A kezelések, amin részt vettél valóban a te problémádra hatottak?
Lehet, hogy az egész állapotodat máshonnan kellene megközelíteni?
Az egyik alapprobléma az az, hogy évek, évtizedek óta rosszul használod a tested.
Főleg az ülőmunkával és a mozgásszegénységgel, gerincünk és a többi teherviselő ízületeink extra terhelést kapnak sok éven keresztül. Erre jön még a rengeteg stressz, a túlsúly, helytelen táplálkozási szokásaink stb. Ezek együttvéve eredményezi azt, hogy idővel (sajnos egyre fiatalabb korban is) megjelennek az életmódból eredő mozgásszervi panaszok.
Tested rengeted kompenzáló mechanizmust hozott létre, hogy feltétlenül képes legyél ellátni a feladatod, megállni két lábon, járni, lehajolni bekötni a cipőfűződ stb. Az izmok lefutása és az idegrendszeri minta megváltozik, túlfeszülések, töréspontok jönnek létre a testedben, az izomegyensúly felborul, amik a fájdalom kialakulásának az egyik tényezője.
A csontokat az izmok mozgatják. Ha behajlítod a könyököd (alkarcsont közeledik a felkarcsonthoz), akkor a bicepszed fog aktiválódni, megfeszülni, hogy létrejöjjön ez a mozdulat. Az izmokat pedig az agy irányítja. Az idegrendszer fogja szabályozni az izmok feszességét, hogy melyik, mikor és mennyire feszüljön meg.
A mai ember jól átlátható sablonos mozgásmintákkal használja a testét, azaz szinte mindig ugyanazokat a mozgásokat végzi nap mint nap, éveken keresztül, ezáltal ugyanazokat az izmokat dolgoztatjuk, vagy terheljük. A test hozzászokik ehhez a használathoz, és az idegrendszer eszerint állítja be testszerte az izmok feszességét és állapotát.
Ennek következtében felborul a test szimmetriája és létre jönnek a már említett túlterhelések, töréspontok.
Világos, hogy erre problémára a gyógyszer nem fog hatni. Nincs olyan pirula, ami visszaállítaná az izomegyensúlyt, javítana a testtartásodon, és ami létrehozná a megfelelő kapcsolatot az agy és az izom között.
Tüneti kezelésekkel (masszázs, csontkovácsolás stb.), amin te passzív módon veszel részt, ideig-óráig lehet hatni az idegrendszerre, aminek köszönhetően ellazulnak az izmok, javul a terület anyagcseréje stb. Viszont a kezelés után visszacsöppensz a szokásos életviteledbe, agyad pedig visszaállítja a szöveteid megszokott állapotát. A fájdalom, túlfeszülés, merevség, rugalmatlanság újra megjelenik, és ezáltal a komolyabb tüneteid is.
A tartós megoldás a te kezedben van. A saját testedet csak te tudod helyesen használni, javítani annak állapotán, átalakítani vagy lecserélni a rossz szokásaidat, és olyan mozgásokat végezni, ami a fájdalmaid forrására hatnak.
Szerencsére, ha elkezded használni a tested a megfelelő módon, nagyon hamar fog reagálni a helyes testhasználatra.
A reggeli gerincmerevség, az ide-oda nyilalló, vagy a folyamatos fájdalom a nyakban, derékban, a végtagokba sugárzó érzetek megszűnése közelebb van, mint hinnéd.
Ha valódi, tartós megoldást szeretnél a fent említett problémákra, kezd el az aktuális fájdalmas helyzetedet más szemszögből nézni.
Ne kezelési alkalmakban gondolkozz, hanem állapotban, és annak javításában. Tehát egy hosszabb folyamatban.
Ismerd meg az állapotod és kicsit a tested is. Miért alakult ki a panaszod? Honnan ered a fájdalmad? Mi a közös nevező? Mit kell tenni hosszú távon, hogy elmúljon?
Olyan szakembert kell keress, aki ezekre választ tud adni, és nem csak a fájdalmat csillapítja, hanem megtanít téged arra, hogyan használd a tested, hogy hosszú távon és tartósan elmúljanak a kínzó panaszaid.
Mit is jelent helyesen használni a tested és hogyan tudsz elindulni a jó irányba?
Először is fel kell mérni tested állapotát. Hol található a fájdalmad forrása, az izomegyensúly felbomlás, töréspontok, illetve melyik rész van túlterhelve.
Ha ezeket már ismerjük, meg kell keresni a saját életviteledbe, hogy mi okozhatja ezeket az elváltozásokat.
Ez lehet a rengeteg ülés, egy állandó rossz testhelyzet, amibe beleragadsz a munkád vagy a hétköznapi tevekénységek során, rosszul végzett, vagy nem az állapotodnak megfelelő sportolás/mozgásforma, túl sok stressz, egyoldalú munkavégzés.
Amint ezeknek is tudatában vagyunk, akkor ki tudjuk javítani vagy átalakítani, hogy a tested ne kapja folyamatosan ugyan azt a terhelést, ezzel támogatva az állapotjavulást.
Mindezt követően, a fájdalmaid kiváltó okát megcélzó kezelést kell válassz.
Mert amíg csak a tüneteket csillapítod, addig nem számolhatsz a teljes gyógyulással és a tartós eredménnyel.
A tudományos kutatások pedig azt igazolják, hogy a mozgáson alapuló kezelések a leghatásosabbak a mozgásszervi panaszok megszüntetésében, és a tüneti megoldásokat kiegészítő kezelésként kell alkalmazni.
Ha ezt az utat választod, nemcsak a jelenlegi panaszaidat tudod csökkenteni és megszüntetni, hanem a jövőbeli, sokkal komolyabb problémákat megelőzni.
Hajrá!