Az orvosi rendelések tele vannak derékfájós és porckorongsérves emberekkel, sajnálatos módon egyre több fiatal is megtapasztalja ezt a fájdalmas állapotot. Amikor a derékfájdalmad már lábba sugárzó tünettel is párosul, az már elég ijedtségre ad okot, hogy orvosi segítséget kérj, továbbá, hogy készüljön egy képalkotó vizsgálat.
Egy kutatásból kiderült, hogy ha már elmúltál 50 éves, akkor 60% esélyed van arra, hogy az MRI felvételen látható lesz porckorong kiboltosulás, 80% pedig, hogy valamilyen porckorong degenerációd, elváltozásod van (porckorong ellapulás, kopás, sérvesedés).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464797/
Ezt a kutatást panaszmentes embereken végezték, tehát láthatod, hogy sok esetben nem is okoznak tünetet. Mivel ahhoz, hogy konkrét fájdalmat érezzünk, az nagyon sok tényezőn múlik.
Számít:
- az alvási minőségünk
- az elhízás, dohányzás, alkoholfogyasztás
- a mozgásaink minősége
- az életvitelünk
- az eddigi tapasztalataink, hiedelmeink a testünkkel, a fájdalommal kapcsolatban
- általános hangulaton
- mennyire vagyunk stresszesek, szeretjük-e munkánkat, milyen párkapcsolatban vagyunk, családi körülmények
- a testtartásunk
- a mozgató és mélyizmok állapota és, hogy ezek egyensúlyban vannak-e
Ha mégis tünetokozó, akkor számos lehetőség van a fájdalom enyhítésére. Gyógyszeres kezelés, gyógytorna, masszázs, egyéb fizikoterápiás kezelések, súlyosabb esetben műtét.
Viszont ezek mind tüneti kezelések.
A fájdalmat csillapítják, vagy kezelik a sérvet magát, de a kiváltó okot, ami miatt kialakult a sérv, azt nem. Ennek híján pedig később újra előjöhet.
Van egy fontos kérdés, ami legtöbbször nem derül ki a kezelés vagy a vizsgálat alatt.
Mi okozta a porckorongsérvet az adott embernél? Mi történik a testében, ami olyan túlterhelést okoz, hogy kialakult a porckorongsérv?
Ezek olyan kérdések, amelyeket mindenképpen meg kell vizsgálni, és meg kell válaszolni, hogy megtaláljuk és megoldjuk a probléma kiváltó okát.
A porckorongsérv klasszikus életmód eredetű, azaz kopásos probléma, leggyakrabban a gerinc tartós túlterhelése (stressz miatt izomfeszülések, testtartáshibák, mozgásszegénység), jóval ritkábban egyszeri drasztikus traumája (pl. nehéz tárgy emelése rossz technikával, az csak az utolsó csepp a pohárba) okozza.
Emiatt, ha el is mész kezelésekre, de ha nem derül ki, hogy mi okozta a sérvet és nem változik az életviteled, akkor újra és újra elő fog jönni. Nem véletlenül tapasztalja rengeteg gerincműtött ember, hogy fél év, egy év után ismét megjelennek a tünetei.
A porckorongsérv megfejtéséhez a test egészét kell figyelembe venni, és nem csak a fájdalom helyére összpontosítani.
De először nézzük meg a porckorong felépítését
Egy gerincszegmens 3 részből áll:
- 2 db csontos csigolyatestből - közöttük található a porckorong és a zárólemez. A külső rétege szilárd csontból áll, a belső része pedig szivacsos csontból (oszlopokból és gerendákból épül fel)
- Zárólemez – ez egy nagyon vékony üvegporcos záró-, vagy véglemez, ami elválasztja a fölötte és alatta lévő csigolyatesttől a porckorongot. A zárólemez egyik legfőbb funkciója, hogy megakadályozza a porckorong betüremkedését a csigolyatestbe, és hogy egyenletesen megossza a csigolyatestre irányuló terhelést. A véglemez félig áteresztő membránként is szolgál, mely lehetővé teszi a porckorong táplálását diffúzió útján a csigolya szivacsos állományából.
- Porckorong részei: Anulus fibrosus – rostos gyűrű, ami körbeveszi a belső kocsonyás magot. Nucleus pulposus – vízzel teli, kocsonyás belső mag.

Képi forrás: https://geekymedics.com/the-vertebral-column/
A porckorongok feladata a gerinc rugalmasságának biztosítása, csigolyák közötti “lökhárító” -ként funkcionál, megakadályozzák a csigolyák összeütközését, kiegyenlítik a rázkódásokat, eloszlatja a terhelést, egyenletessé teszik a gerinc mozgásait.
A porckorong belső, kocsonyás magja a csigolyák közepén helyezkednek el. Ahogy mozgunk, előre, hátra, oldalra hajlunk, ez a belső mag is úgy tolódik el a középpontól. A belső mag túlzott mozgását akadályozza meg a külső rostos gyűrűs réteg. Ha gyengül a szerkezete, akkor a kocsonyás mag képes a gyűrűs rétegeken keresztül “átfolyni”, és a bedomborodni a gerinccsatornába. Itt megpiszkálhatja, nyomás alá helyezheti a gerinc szalagjait, a gerincvelőt, és a kilépő ideggyököket.
A porckorongsérvet gyakran műtéti úton kezelik. A sérült porckorong kiboltosult részének eltávolításával, vagy a porckorong egészének eltávolításával és a szomszédos csigolyák összecsavarozásával, hogy a gerincet stabilan tartsák. Ez megszünteti a közeli idegekre és szövetekre nehezedő nyomást, és enyhítheti a fájdalmat, de nem kezeli azt az okot, ami miatt a porckorongsérv egyáltalán kialakult.
A műtéti eljárásokkal nagyon fontos képleteket sértenek meg, ami a hegesedés miatt már nem lesz a régi. Később ez is okozhat problémát az adott területen, vagy testszerte bárhol.
Az összecsavarozott gerinc esetében pedig a mozdulatlanná vált ízület, még nagyobb terhelést jelent a környező porckorongokra, így azok nagy mértékben ki vannak téve a sérülés veszélyének. Nem csoda, hogy a páciensek a gerinc műtét után gyakran szenvednek újabb porckorongsérvtől.
A porckorongsérv kialakulásának egyik mechanizmusa a hirtelen, nagyfokú kompressziós, tengelyirányú terhelés, amihez a szöveteink nincsenek hozzászokva.
Alapvetően ezt a fajta terhelést nagyon jól el tudja viselni, viszont, főleg az ülő és mozgásszegény életvitelünkkel nagyon meggyengítjük a porckorongjainkat, és ha hirtelen kap egy nagy, meg nem szokott terhelést, akkor van a probléma. Tehát ebben az esetben nem csak a túlzott terheléssel van baj, hanem azzal, hogy már előtte sok éven át gyengítjük a porckorong szerkezetét.
A porckorongsérv általános tünetei:
- derékfájdalom (lumbágó), nyakfájdalom
- végtagokba, vékony vonal mentén sugárzó, erős, éles, késszúrásos, égő fájdalom (ez jelentkezhet derékfájdalom nélkül is)
- zsibbadás, hangyamászás-szerű érzés vagy a végtag érzékenységének csökkenése
- végtag izomerejének csökkenése, bénulás
- vizelet és széklettartási zavar
Hogyan viseli el a gerinc a tengelyirányú erőhatásokat?
Amikor a gerincet tengelyirányú terhelés éri, akkor a porckorong belsejében nőni fog a nyomás, tehát elkezdjük összenyomni azokat. Például, ha valamilyen súlyt emelünk, vagy egyszerűen amikor állunk a testünk súlya terheli a gerincet.
Nyilvánvalóan teljesen nem lehet összenyomni a porckorongokat a víztartalmuk miatt, ezért a terhelés elindul kifelé a külső rostos gyűrű felé, ami egyre jobban kifeszül és egy idő után megálljt parancsol.
Viszont, ha terhelés továbbra sem szűnik meg, akkor már csak egy irányba tudja elvezetni, mégpedig a zárólemez felé (le és fel), tehát a terhelés a zárólemezre tevődik át.
A zárólemez a megnövekedett nyomás miatt pici elfog indulni a csigolyatest felé. A csigolyatest szivacsos csontból áll, azaz függőleges és vízszintes „gerendák” vannak a belső részében. A nagyfokú terhelés képes enyhén benyomni a zárólemezt a csigolyatestbe, aminek hatására ezek a gerendák meghajlanak, ami ekképpen nyeli el a terheléseket.
Ilyen módon tudunk erős csontozatot építeni magunknak, ugyanis, ha terheljük a csontokat, a kis gerendák eltörnek, és ha hagyjuk regenerálódni ezeket, akkor egyre erősebb és sűrűbb lesz a szerkezete.
Az óvatos és megfelelő mértékű terheléssel, tehát megtudjuk előzni az időskori csontritkulást is.
Kísérletekből kiderült, hogy a rostos gyűrű rendkívül robosztus, teherbíró, nagyon nehéz megsérteni. A csigolyatest és a zárólemez ezzel szemben sokkal sérülékenyebb.
Milyen sérülés előzi meg a porckorongsérv megjelenését, vagy mivel tudunk gyengíteni a porckorongokon?
Leggyakoribb, amikor az egyenesen tartott gerincet egy akkora teher éri, amit már a szöveteink nem bírnak, ekkor a zárólemez egy ponton beroppan, emiatt kialakul egy rés, ahol a porckorong belső magja be tud áramolni a csigolyatestbe. (Például, amikor nem vagyunk hozzászokva a nagy súlyok megemeléshez, de egy barátunk megkér, hogy segítünk a költözködésben, és hirtelen meg kell emelni egy nehéz szekrényt vagy a hűtőt. Tehát kapunk egy hirtelen, nagy tengelyirányú terhelést.)
Ez a beáramlás gyulladást, ödémásodást is okozhat, mivel a belső mag tele van olyan anyagokkal, amit az immunrendszer idegen anyagként érzékelhet, ha onnan kijön. (Ez a jelenség a leleteken sokszor olvasható Modic I.-II.-III. degeneráció vagy Schmorl hernia)
Ha a zárólemez beroppanás megtörténik, akkor a porckorong degenerációja, kopása felgyorsul, sokkal sérülékenyebb lesz, így igencsak megnövekszik az esélye a komolyabb gerincbetegségek megjelenésének.
Ennek az egyik oka, hogy ilyenkor a porckorong magjában csökken a nyomás, emiatt pedig előfordulhat, hogy kis erek jelennek meg a porckorongon belül, ennek következtében pedig nagyon leegyszerűsítve „megtámadja” a porckorongot, így sokkal gyorsabban kiszárad és lelapul.
Ha a belső magban csökken a nyomás, illetve megváltozik az állaga, és egy ilyen porckoronggal nekiállunk hajolgatni, emelgetni, mozgatni a gerincünket, már nem lesz képes annyira kifeszíteni a külső rostos gyűrűt, ami biztosítaná a rétegek összetapadását egymáshoz.
Mivel ez a kifeszített hatás már nincs meg, ezért a gyűrűs rétegek meglazulnak és eltávolodnak egymástól. Ez a folyamat hosszú távon megengedi a maradék kocsonyás magnak, hogy beáramoljon a rostok közé, ami miatt még gyengébbé válnak. Ha már eleget gyengült, akkor jön létre a porckorong kiboltosulása vagy sérvesedése.
Ezért nagyon fontos a fokozatos terhelés, és időt hagyni a regenerálódásra.
Fontos tudni, hogy minden szövetnek van egy terhelhetőségi szintje, amit rengeteg tényező határoz meg. Többek között a kipihentség, stresszszint, edzettségi szint stb. Ha jön egy hirtelen terhelés, ami meghaladja ezt a szintet, akkor alakul ki a sérülés.
Ha okosan terheljük a gerincünket, vagyis az edzettségi szintünket nem haladjuk túl, és hagyunk elég időt a regenerálódásra, akkor még erősebb szöveteket is építünk magunknak, továbbá nem fogunk megsérülni. Így egyre nagyobb és nagyobb terheléseket fogunk tudni elviselni.
Milyen tüneteket eredményezhet-e a mechanizmus által kialakult derékfájdalom?
Fokozódó derék vagy végtagba sugárzó fájdalom:
- Súly kézben tartásakor/előre kitartásakor, vagy rotációra
- Futáskor, ugráláskor
- Előre hajláskor, egyhelyben álláskor
- Üléskor, Kertészkedéskor, Cipőbekötésekor, (minden, ami előre hajlás vagy enyhén előre dőlés)
A porckorongsérv előszobája a gyakori derék „becsípődés”, vagy a gerinc melletti izmok begörcsölése. Bárki, akinek volt ehhez hasonló tapasztalása, tudja, hogy milyen gyötrelmes tud lenni. Ez a fájdalom olyan erős is lehet, hogy minden kis mozdulat fájdalommal jár, szinte megbénítja az embert.
Ezt az elviselhetetlen fájdalmat az izom görcsössége okozza, ami képtelen ellazulni. Az izomgörcs gyakran egy védekező válaszreakció. Azonnali válasz, hogy hagyjuk abba, amit csinálunk. Ez egy figyelmeztetés a test részéről, – főleg, ha gyakran előfordul – hogy kezdjük el törődni a gerincünkkel.
Ha sima derékfájdalomról, vagy porckorongsérvről van szó, akkor tudni kell, hogy mire érzékeny a derekad. Ezeket a kérdéseket mindenképpen meg kell válaszolni:
- Hol vannak tünetek? Azok milyen jellegűek?
- Mikor fáj? Mire fokozódik?
- Mikor, vagy mire enyhül/múlik el?
- Milyen reggel/délután/este?
- Milyen mozdulatok, testhelyzetek esnek jól, vagy melyek okoznak fájdalmat?
- Milyen az életviteled?
- Milyen a testtartásod?
- Milyen a lelki állapotod?
- Mennyit alszol?
- Mennyit vizet iszol?
Ezt a listát még bőven lehet folytatni. E kérdésekből ki lehet deríteni, hogy a te derekad mire érzékeny, tudni lehet mit kell elkerülni (ameddig meg nem gyógyulsz), és milyen mozgásokat kell végezz, hogy javuljon az állapotod.
Ha pontos, a te állapotodra szabottan szeretnél kezelést kapni, akkor ezekre mind tudni kell a választ, hogy a lehető legpontosabban lehessen célozni a panaszaidra.
Láthatod, hogy a derékfájdalmat mennyi minden befolyásolhatja. Az egyik derékfájós embernek az előre hajlások fogják fokozni a fájdalmát, a másiknak pedig a hátra hajlós gyakorlatok/testhelyzetek növelik a panaszait. Ezért mindenkinek ugyanaz a módszer, gyakorlat, technika biztos nem lesz jó.
Ezért kell teljes mértékben személyre szabni a kezeléseket.
A gyógyulás ebből az állapotból, illetve ennek a megelőzése:
- a gerinc gyakori tehermentesítése
- amíg el nem múlik a fájdalom, a fájdalmat fokozó testhelyzetek, mozdulatok, tevékenységek kerülése, minimalizálása
- tengelyirányú nyújtása
- a gerinc természetes görbületeinek visszaszerzése
- a mélyizmok megéreztetése az idegrendszerrel
- testtartásjavítás
- aktív életmód
- szorongás oldása, stresszszint csökkentése, megtanulni kezelni a stresszt
Nagyon fontos megérteni, hogy nem a porckorongsérv a fő probléma. Az valami miatt kialakult a hosszú évek alatt. A kiváltó okot, terhelést, az életvitelünkben keresendő.
A legtöbb kezeléssel csak a fájdalmat igyekeznek csillapítani, elnyomni, és csak azzal a területtel foglalkoznak, ahol éppen a fájdalom van. Valódi állapotjavuláshoz a test egészét figyelembe kell venni, és nem csak a fájdalom helyére összpontosítani.
Vegyünk egy törött kar példáját. Történik egy baleset, eltörik a csontod, fájdalmat és kellemetlenséget érzel az adott területen. Ahogy a csont gyógyul, a fájdalom fokozatosan enyhül. Ok és okozat: a csonttörés fájdalmat okoz. A csont összeforr, és gyógyulásával elmúlik a fájdalom.
Viszont a krónikus fájdalom megszüntetése az okok megértésén alapul.
A csonttörést egy bizonyos esemény okozta. Ez az esemény véget ért. A test, mint élő szervezet, megkezdi az események által okozott károk gyógyításának folyamatát. Az esemény volt az a cselekvés, vagy inger, amely a törést eredményezte. Mivel ez az inger már nem hat a csontra, a csont meggyógyulhat.
A porckorongsérv sokszor nem képes teljesen meggyógyulni, vagy újra és újra előjön, mivel a sérvet okozó inger, a túlterhelés még mindig jelen van az életünkben.
A szervezet csodálatos, természetes szövetregeneráló folyamata nem tud működik addig, amíg a terhelést meg nem szüntetjük, vagy legalábbis nem minimalizáljuk.
A fájdalmat tartósan csak akkor lehet megszüntetni, ha azonosítjuk és kezeljük az okát (és az ok nem a porckorongsérv, az csak a következmény).
Valódi ok lehet az ülő és mozgásszegény életmód, az izom egyensúly megbomlása, testtartás, egyoldalú terhelés (munka vagy sport), a rengeteg stressz stb.
A derékfájdalom kezelhető AKTÍV, tehát mozgáson alapuló kezeléssel, és életmódváltással.
Bízom benne, hogy ezt a bejegyzést elolvasva látod, hogy van alternatív, és valódi megoldás a gerincpanaszokra. Rossz hír, hogy ha egészséges gerincet szeretnél, megszabadulva a fájdalomtól, ahhoz neked is tenni kell, továbbá nemcsak a gerinceddel, hanem az egész testeddel foglalkozni kell.
Ez kevésbé népszerű út, de aki tényleg motivált és elszánt a változásra, számára a jutalom a tartós fájdalommentesség és minden olyan tevékenység, amiben most akadályozva van.